Sukces w leczeniu ortodontycznym najlepiej osiąga się, gdy jest dobra współpraca między pacjentem a lekarzem. Stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty, przychodź regularnie na wizyty kontrolne, unikaj żywności, która może spowodować uszkodzenie aparatu, informuj swojego lekarza o awariach aparatu, bądź sumienny i odpowiedzialny wobec leczenia.
Dolegliwości bólowe są częstym objawem u pacjentów, którzy założyli aparat ortodontyczny. Możesz je zmniejszyć płucząc jamę ustnej ciepłą wodą z dodatkiem soli - jedna łyżeczka soli na szklankę wody, czynność powtarzaj 3-4 x dziennie. Jeżeli ból zębów jest silny możesz przyjąć dostępne w aptekach tabletki przeciwbólowe np. apap, nurofen, ibuprom. Ból zazwyczaj ustępuję w 3 lub 4 dniu od założenia aparatu. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych bardzo nieprawidłowo) należy użyć wosku, naklejając go na te części aparatu, które powodują podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze (zmyje, zje) nakładamy go ponownie. Wytwarza on warstwę, która oddziela drażniące miejsce od błony śluzowej dając jej tym samym szansę na wygojenie się.
W trakcie leczenia ortodontycznego występuje zwiększona ruchomość zębów. Zęby przemieszczają się w różnych kierunkach i czasami może to wyglądać gorzej niż przed leczeniem - proszę się tym nie martwić, to prawidłowy etap leczenia ortodontycznego. W końcowej fazie leczenia aparatem stałym dochodzi do ufiksowania zębów w prawidłowym ułożeniu, a następnie do stabilizacji.
Jeżeli uprawiasz niebezpieczny sport powinieneś zaopatrzyć się w specjalne maskę ochronną. W przypadku jakiegokolwiek wypadku obejmującego twarz należy sprawdź czy pewne części aparatu nie zostały uszkodzone. Jeśli Twoim zdaniem nastąpiło jakieś przesunięcie lub uszkodzenie aparatu niezwłocznie skontaktuj się z kliniką Soldent tel. 22 620 10 30.
Czasami może się zdarzyć, że pewne części aparatu mogą się poluzować– NIE DENERWUJ SIĘ! Jeżeli drażni Cię końcówka któregoś z drutów to spróbuj zagiąć drucik w kierunku zęba za pomocą gumki znajdującej się na końcu ołówka lub trzonka szczoteczki do zębów. Jeśli zabiegi takie się nie powiodą, musisz wstrzymać się do wizyty, a drażniącą końcówkę drutu oblepić woskiem ochronnym. Celem sprawdzenia i naprawy awarii zadzwoń i umów się na dodatkową wizytę. Staraj się być precyzyjnym w opisywaniu problemu, ponieważ wtedy Twój lekarz będzie wiedział jak zaplanować przebieg wizyty i ile zarezerwować na nią czasu.
Podczas spożywania posiłków uważaj na aparat ortodontyczny. W pierwszych dniach leczenia najbardziej odpowiednie będą pokarmy miękkie. Unikaj jedzenia twardego, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pewnych elementów aparatu. W celu uniknięcia zerwania lub poluzowania pewnych części aparatu pokrój jedzenie na małe kawałki oraz przeżuwaj bardzo powoli. Uważaj na pokarmy i napoje barwiące, ponieważ mogą nieodwracalnie przebarwić zamki i/lub łańcuszek.
Sukces w leczeniu ortodontycznym najlepiej osiąga się, gdy jest dobra współpraca między pacjentem a lekarzem. Stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty, przychodź regularnie na wizyty kontrolne, unikaj żywności, która może spowodować uszkodzenie aparatu, informuj swojego lekarza o awariach aparatu, bądź sumienny i odpowiedzialny wobec leczenia.
Kategoria: OrtodoncjaKontakt
Poniedziałek-Piątek: 9:00-20:00
Sobota: 9:00-15:00
Wykorzystaj najbardziej zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby poprawić jakość leczenia, dzięki DentalMonitoring możesz konsultować się z lekarzem online, a wszystko to przy jednoczesnej poprawie komfortu diagnostyki i monitorowania postępów w leczeniu.
Skontaktuj się z nami